top of page

HAKKIMIZDA

Kadın Haklarını Koruma Derneği; 1954 yılında kadın-erkek birlikte kurulmuştur. 1962 de kamu yararına olan dernekler arasına alınmıştır. 1976 da Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu kurucu üyesi olmuştur.

 

Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şubesi ise 5 Aralık 1995 tarihinde; Kadınların özgürlük ve insan onuruna yakışır yaşam şartlarına sahip olma mücadelesine katkı koymak ,eşitlik yönünde siyasal ve toplumsal değişimlerini  sağlayacak anayasal ve yasa ile ilgili mekanizmaların uygulanmasını gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştur.

 

Kuruluşundan bu yana ilklere imza atan KADIN HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ , İzmir’de ilk kadın danışma  merkezi açarak yerel yönetimlere de bu konuda öncülük ve rehberlik yapmıştır.

Derneğimiz İnsan Hakları İl Kurulu Üyesi ve 6284 sayılı kanun gereği oluşturulan Kadına Karşı Şiddet İl Koordinasyon Kurulu üyesidir. .Bu nedenle şiddet ile ilgili yereldeki sorunların çözüme kavuşmasına katkı sunmaya devam etmektedir.  

 

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun  İstanbul Sözleşmesi Danışma Kurulunda görev alan  Avukat üyelerimiz ile Türkiye’nin tüm illerinde İstanbul Sözleşmesinin uygulanabilmesi için  seminerler verilmekte  ve Koordinasyon Kurullarının oluşturulmasına katkı sağlanmaktadır.

 

İzmir Kent Konseylerindeki Temsilcilerimiz ile  kadın hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, toplumsal cinsiyet eşitliği bütçeleme ve kadına yönelik yerel hizmetler izlenmektedir.

 

Derneğimiz Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği bileşeni olarak da çalışmalarına devam etmektedir.

Yönetim Grubumuz
Bursiyerlerimiz_edited.jpg
Yönetim Grubumuz
Bursiyerlerimiz
ödül.jpg
Tülay Aktaş Gönüllü kuruluşlar Güçbirliği  Karşılıksız hizmet ödülü töreninde İl Dernekler Müdürümüz Turgay Esen tarafından  Derneğimize verilen ''Ömür Boyu Gönüllük'' ödülü
IMG_7304_edited.jpg
Türkiye Kadın Dernekleri  Federasyonu  İstanbul Sözleşmesi Danışma Kurulu Üyeleri olan  Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyelerimiz  Fedarasyon Başkanı Canan Güllü İle 

"Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya üzerinde gördüğünüz herşey kadının eseridir"

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Our Mission
bottom of page