top of page

Hikayemiz

Kadın Haklarını Koruma Derneği; 1954 yılında kadın-erkek birlikte kurulmuştur. 1962 de kamu yararına olan dernekler arasına alınmıştır.1976 da Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu kurucu üyesi olmuştur.

 

Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şubesi ise 5 Aralık 1995 tarihinde; Kadınların özgürlük ve insan onuruna yakışır yaşam şartlarına sahip olma mücadelesine katkı koymak ,eşitlik yönünde siyasal ve toplumsal değişimlerini  sağlayacak anayasal ve yasa ile ilgili mekanizmaların uygulanmasını gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştur.

 

Kuruluşundan bu yana ilklere imza atan KADIN HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ , İzmir’de ilk kadın danışma  merkezi açarak yerel yönetimlere de bu konuda öncülük ve rehberlik yapmıştır.

Derneğimiz İnsan Hakları İl Kurulu Üyesi ve 6284 sayılı kanun gereği oluşturulan Kadına Karşı Şiddet İl Koordinasyon Kurulu üyesidir. .Bu nedenle şiddet ile ilgili yereldeki sorunların çözüme kavuşmasına katkı sunmaya devam etmektedir.  

 

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun  İstanbul Sözleşmesi Danışma Kurulunda görev alan  Avukat üyelerimiz ile Türkiye’nin tüm illerinde İstanbul Sözleşmesinin uygulanabilmesi için  seminerler verilmekte  ve Koordinasyon Kurullarının oluşturulmasına katkı sağlanmaktadır.

 

İzmir Kent Konseylerindeki Temsilcilerimiz ile  kadın hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, toplumsal cinsiyet eşitliği bütçeleme ve kadına yönelik yerel hizmetler izlenmektedir.

 

Derneğimiz Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği bileşeni olarak da çalışmalarına devam etmektedir.

We believe all women can embrace who they are,
can define their future, and can change the world.

Our Mission

Our Mission

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

Our Vision

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

We Need Your Support Today!

bottom of page